О.Д.Яцюк, вчитель-логопед ДНЗ №40 «Червоні вітрила»
Як пробуджувати інтерес у дітей до логопедичних занять, спонукати до мовленнєвої активності, дарувати відчуття успіху?
На ці запитання відповідає ейдетика. Ейдетика – це не тільки розвиток уваги, уяви, пам’яті, різних видів мислення, а й спосіб подачі навчального матеріалу. Ейдетика залучає всі аналізатори дитини: дозволяє почути, побачити, відчути, що відіграє важливу роль у логокорекції; подає нове через добре знайомі дітям образи.
Пропоную конспект індивідуально-підгрупового заняття для дітей з ФФПМ старшого віку з відпрацювання правильної вимови ізольованого звука [С] шляхом використання комплексів ейдетичних завдань.
Тема: «Постановка звука С »
Мета: навчати правильно вимовляти ізольований звук [С], закріпити зв’язок між звуком та літерою С .
- Розвивати артикуляційну моторику, мовленнєве дихання, фонематичні процеси (сприймання,уявлення), творчу діяльність, асоціативне мислення.
- Виховувати інтерес до логопедичних занять.
Матеріал: альбом « Слухняний язичок», піктограми, тематичні таблиці,магнітна абетка,натуральні фрукти, предметні картки до теми «Фрукти і ягоди», фішки-квадратики, логопедичні зонди, індивідуальні дзеркальця.
Хід заняття
Розвиток асоціативного мислення.
Вправа «Кольорові асоціації».На дошці піктограми фруктів та ягід (слива, виноград, ожина, смородина). Діти дають відповідь на запитання.
-- Про який колір ви подумали? Відповіді дітей.
Вправа «Смакові асоціації». На дошці піктограми фруктів та ягід( вишня, лимон, груша, яблуко).Діти дають відповідь на запитання.
Який смак ви відчули дивлячись на вишню, лимон, грушу, яблуко? Відповіді дітей.
В словах: синій, солодкий, кислий чути свист, сичання. Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти звук [С] . Звук[С] позначається літерою С ( на дошку прикріплюється літера С).
Розвиток мовленнєвого дихання.
Вправа «У саду».
Кожен з нас відчути рад
Духмяний ягід аромат.
Діти глибоко вдихають аромат фруктів, ягід і сильно видихають через рот. Вправу виконують 3 рази.
Артикуляційні асоціації.
Діти уважно розглядають символ-картки із зображенням конкретних предметів та виконують певні рухи, положення органів артикуляційного апарату.
Артикуляційна вправа «Жабки» ( на символ-картці зображені жабки). Запитання : « Про яку артикуляційну вправу ви подумали?». Відповідь дітей. Діти пригадують правильне виконання вправи та виконують її. Аналогічна робота проводиться із наступними вправами.
Посміхнутися, старанно розтягуючи губи, а потім розслабити їх (виконати 3 рази).
Артикуляційна вправа « Лопата» Широкий розслаблений язик злегка висунути із рота й покласти на нижню губу. Утримувати: 1-2-3-4-5 (виконати 3 рази).
Артикуляційна вправа «Гірка» Відкрити широко рота. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути бокові краї спинки до корінних зубів. Розслабити. Рахунок: 1-2 (виконати 3 рази).
Артикуляційна вправа «Чистимо зуби» Відкрити рота. «Почистити» язиком нижні зуби з внутрішнього боку, роблячи повільні рухи вверх – вниз. Рахунок: 1-2 (виконати 3 рази).
Постановка звука [ С ]. Якщо звук не викликається за наслідуванням, то запропонувати дитині просунути язик між верхніми і нижніми різцями та подовжено вимовляти звук [ С ] у міжзубному положенні. Далі кінчиком шпателя або спеціальним зондом треба натиснути на кінчик язика і завести його за нижні різці. Не виймаючи зонда, продовжувати вимовляти протяжно звук , злегка розтягуючи губи у посмішці.
Опис артикуляції звука[ С ].
Губи під час вимови набувають положення наступного голосного.
Зуби зближені на відстань приблизно в 1 мм.
Кінчик язика упирається в нижні зуби.
Спинка язика вигнута, й посередині утворюється рівчачок.
Бокові краї язика прилягають до внутрішньої сторони верхніх кутніх зубів.
Холодний струмінь повітря, що видихається, проходить по середині язика.
Голосові зв’язки розімкнені і не вібрують. Діти вимовляють звук [С], контролюють положення органів артикуляції перед дзеркальцями.
Фонетичні асоціації.
Гра - звуконаслідування « Озвуч картинку». Дітям роздаються піктограми різних предметів, явищ ( кулька, шина, вуж, кран, вітер, насос) і рекомендується відтворити відповідний звук.
- Як свище повітря із повітряної кульки? Відповіді дітей: с-с-с…
- Як свище повітря із проколотої шини?
- Як свище вода із крана?
- Як сичить вуж?
- Як свище вітер?
- Який звук створює насос?
Розвиток фонематичного сприймання, уявлення.
Гра « Впіймай звук [С]». Вчитель – логопед пропонує дітям уважно послухати приголосні звуки і плеснути в долоні лише на звук[ С ].
Гра «Збери врожай». Діти отримують набір предметних картинок із зображенням ягід та фруктів. Відбирають лише ті, в назвах яких «живе» звук [С].
Закріплення зв’язку між звуком та літерою С. Графічні трансформації. Вправа « Відшукай літеру С у різних предметах». На малюнку зображено: місяць, бублик, ковбасу, вужа, свиню,колесо,скакалку. Діти шукають у предметах літеру С.
Розвиток уваги, мислення.
Робота із тематичними таблицями. Діти накривають фішками- квадратиками плоди лише синього кольору, лише солодкі, лише кислі.
Підсумок заняття.
- Який звук ми сьогодні вчились вимовляти?( Відповідь дітей).
- Як вимовляється звук [ С ]? Діти повторюють артикуляцію звука [ С ]