Тема: «Зимові сни ведмедя»
Мета: вправляти дітей у вживанні поставлених та автоматизованих звуків на мовленнєвому матеріалі (скоромовки, чистомовки, пісні, мовленнево – рухливі ігри, ігри-звуконаслідування), навчати підбирати антоніми, визначати предмети на дотик; продовжити роботу над розвитком точності і чіткості рухів, загального м’язового тонусу; розвивати фонематичний слух, слухову увагу, почуття темпу і ритму, координацію слова з рухами, асоціативне і логічне мислення, інтонаційні засоби виразності; закріпити зв’язок між звуками та літерами.
Виховувати інтерес до занять, доброзичливе ставлення один до одного.
Матеріал та обладнання: дитячі музичні інструменти, символ – звуки, ароматизатор, альбом « Абетка символів», діжка, малюнок.
Хід заняття
Діти заходять до зали і вітаються з гостями:
- Добрий день, добрий день в цей зимовий день!
- Добрий день, добрий день в цей весняний день!
Діти під фонограму виконують пісню про зиму.
( У барлогу гарчить ведмідь: р-р-р)
Ведмідь: Хто тут надумав співати?
Хто заважає мені спати?
Бачив солодкі я сни
Буду спати аж до весни.
Муз.керівник: Так сьогодні ж перший день весни.
Ведмідь: Час мені вже прокидатись
До роботи пора братись.
( Ведмідь потягується після сну. Діти наслідують рухи ведмедя.)
Муз. керівник: Ведмедю, привітайся із дітьми.
Вправа « Привітання». (Діти і ведмідь проспівують «Добрий день!» тихо і голосно).
Ведмідь: Ой-ой-ой, як болить мені лапа,наступив на щось тверде, колюче, що це?
(Ведмідь показує дитячі музичні інструменти дітям, а діти слухають звучання і називають їх: банан, брязкальце, коробочка, горішок, бубон.)
Муз.керівник: Діти уміють на них не тільки грати , але й відгадувати їхнє звучання.
Ведмідь: Я голоси своїх лісових друзів впізнаю будь-де, а солодкі гостинці називаю із заплющеними очима. А ви можете так, як я?( Відповідь дітей)
Дидактична гра «Відгадай, що в мішечку»(Діти на дотик визначають дитячі музичні інструменти)
Ведмідь: Ой болить мені лапа.
Муз.керівник: Щоб лапа не боліла, треба трішки походити. Давай ти з нами пограєш в гру.
Мовленево – ритмічна гра « Я іду»
Я іду, я іду
Звуки я свої знайду.
Хто мені покаже дім
Де живеться добре їм? (Діти обертаються спиною до музичних інструментів. До кого доторкнувся ведмідь, той грає на музичному інструменті, а решта дітей відгадують, що звучало. Гра повторюється декілька разів).
Муз.керівник: Ну що ведмедю, лапа ще болить?
Ведмідь: Ні, вже не болить. Дякую,що допомогли. Я так довго спав…
Снились різні мені сни
І приємні,і страшні.
Діти, а ви хочете відгадати мої сни? (Відповідь дітей)
Отож сідайте і уважно слухайте.
Сон №1
Снились мені,як ви думаєте хто? (Ведмідь показує символ, а діти відгадують)
Відгадка – діти (Ведмідь називає імена дітей).
Разом з вами ми грали в сніжки. Чи хочете ви зі мною пограти? Відповідь дітей.
Гра зі сніжками «Навпаки»
Тихо – голосно сумний – веселий мокрий – сухий
кислий – солодкий молодий – старий широкий – вузький
Сон №2
А потім, діти, мені приснилась цікава історія. Відгадайте яка. (Ведмідь показує символи, а діти відгадують)
Відгадки : Снігова баба, заєць, швидка допомога.
Завдання А. Діти називають зображення, ведмідь контролює правильне вимовляння свистячих та шиплячих звуків у словах : Снігова баба, заєць, машина.
Завдання Б. Діти промовляють чистомовки.
Аба-аба-аба – стоїть Снігова баба.
Єць-єць-єць – спить заєць.
Шина-шина-шина – їде машина.
Завдання В. Діти розповідають скоромовки.
Зайчик зілля з’їв у Зіни, Мчить машина за машинами,
Захотів заїсти сіном. Шелестить машина шинами.
Зіна зойкнула у сінях: Зупинилась вмить машина,
Де ж узяти зайцю сіна? Зашипіла тільки шина.
Завдання Г. Діти виконують пісню-картинку.
Ведмідь: А потім,діти, відгадайте, що мені приснилось ще. Ведмідь показує символ,а діти відгадують. Відгадка – сонце. Мені приснилось сонце, яке ми розвеселяли.
Вправа для координації слів з рухами та на регулювання м’язового тонусу (Діти разом з ведмедем проговорюють слова і виконують рухи)
Встало вранці сонечко (піднімають руки вгору),
Заглянуло у віконечко (округлюють їх),
Ми до нього потяглися (потягуються),
За промінчики взялися (рухають пальчиками вгорі, піднявши голівки і дивляться на свої пальчики).
Нумо дружно присідати (присідають),
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли (присідання),
Бачте, як розвеселили.
Муз.керівник. Діти виконують хоровод «Ой минула вже зима».
Ведмідь: Знову, діти, я задрімав і приснилося мені, що ми з вами потрапили,відгадайте куди.
Нюхові асоціації (Діти нюхають аромат хвої і висловлюють свої припущення). Відгадка – ліс.
Ведмідь : А у лісі так багато цікавих пісень! Давайте їх заспіваємо!
Гра-звуконаслідування (Діти озвучують символ-картинки)
Вітерець в ліску шумить : ш-ш-ш!
Ось і вуж в траві сичить : с-с-с!
Комар літає і дзижчить : з-з-з!
І уже ніхто не спить : з-з-з!
Жук великий прилетів і над нами закружив : ж-ж-ж!
Ось з’явилася бджола, розсердилась,загула : дж-дж-дж!
Тихо-тихо говори : ц-ц-ц!
Ти ведмедя не буди!
Ведмідь: Від такого сну,я прокинувся в поту,адже з бджолами я не дружу.
Муз.керівник: А бджоли та комарі вас не покували?
Ведмідь: Ні, ми втекли від них. І приснився мені самий приємний сон. Відгадайте який. Діти відгадують символи: діжка, вулик, бджола, квіти. Снились мені квіти,а на квітах бджоли, які п’ють смачний нектар і несуть його у вулики. А у мене ціла діжка меду! Діти, допоможіть мені відшукати мед, а то ці хитрющі бджоли заховали мед у вулики з літерами С, Ш, З, Ж, Ц, а я літер не знаю!
Закріплення зв’язку між звуками та літерами. Вправа «Відшукай діжки з медом».
Муз.керівник: Діти,давайте покажемо,як бджілки носять нектар у вулики.
Дискотека «Бджілка» (Діти танцюють,а в кінці танцю дарують ведмедю діжку з медом).