Анонс новин

« березня 2023 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Гордість закладуmod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні17
mod_vvisit_counterВчьора36
mod_vvisit_counterЦього тижня116
mod_vvisit_counterМинулого тижня204
mod_vvisit_counterЦього місяця663
mod_vvisit_counterМинулого тижня2017
mod_vvisit_counterВсіх1253867

Online (20 хвилин тому): 2
Ваш IP: 34.239.152.207
,
Зараз: 2023-03-24 15:34

Здоров’я дитини – багатство країни

У холодну пору року значно зростає небезпека гострих вірусних захворювань, тому в оздоровчій роботі з дошкільнятами особливу увагу слід приділяти засобам профілактики. Як правильно використовувати такі засоби, як фітокисневі пінки, вихрові ванни? Яке застосування сауни даватиме якнайкращий оздоровчий ефект?  Досвідом роботи з даного питання діляться працівники ДНЗ №40 м. Рівного: завідувач Олена Прокопчук, лікар  - фізіотерапевт Оксана Сегіна, лікар – педіатр Віра  Волошин.

Погіршення екологічної ситуації, несприятливі навколишні умови, нездорове харчування ? ось далеко не повний перелік чинників, що негативно впливають на стан здоров’я дітей. За результатами статистичних досліджень, кожна четверта дитина дошкільного віку хворіє протягом року більше 4-х разів. Тільки 10 % малят приходять до школи абсолютно здоровими.

Тому необхідність пошуку ефективних підходів до оздоровлення наших вихованців, потреба розв’язати актуальні проблеми поліпшення та збереження їхнього здоров’я стало основною причиною створення в місті Рівному дошкільного закладу компенсуючого типу (санаторного – для дітей з неспецифічними захворюваннями органів дихання). У 1993 році за розпорядженням Рівненського міськвиконкому такий статус було надано ДНЗ № 40.

Основним  завданням закладу є: задоволення запитів і потреб родини в реабілітації здоров’я дітей з неспецифічними захворюваннями органів дихання. З цією метою створено найсприятливіше здоров’яформувальне та здоров’язбережувальне середовище: масажний кабінет, кімната для видачі кисневих коктейлів, фітовітальня, кабінет фізіотерапії, зала ЛФК, кімната спелеотерапії, бальнео-водний комплекс: інфрачервона сауна, гідромасажні установки, вихрова ванна. Прийнятя всіх процедур відбувається тільки після попереднього огляду кожної дитини лікарями ДНЗ та проходження тесту на алергенність.

Пропонуємо практичні надбання щодо змісту методики проведення та організації окремих оздоровчих заходів, які імфо периф на науковому підгрунтті досліджень професора Ю.Змановського, В. Базарного, Б.Нікітіна, П. Мощича,  Б. Толкачова, А.Веерланда.

Сауна

Останнім часом лазня і сауна стали досить популярними. Прийнято вважати, що ці процедури корисні більшості дорослих. Однак, коли йдеться про вплив на організм дитини, то суперечки стають не менш гарячими, ніж повітря у фінській лазні. Отож чи потрібно (і чи можна) дітям відвідувати сауну? У навчальному посібнику “Медицина дитинства” (1994-2001 рр) під імф. імфо. П. С. Мощича сказано, що відвідування сауни рекомендовано вже з 14 місяців життя один раз на тиждень з наступним обливанням тіла і кінцівок холодною водою. Гіпертермічні впливи з наступним охолодженням стимулюють діяльність терморегуляторних механізмів, сприяють зниженню маси тіла, рівня артеріального тиску; спостерігається коронаророзширювальна дія, розслаблення дихальної мускулатури, підвищення життєвої ємності легенів і покращення альвеолярного газообміну.

Таким чином, сауна має терморегуляторну, адаптогенну, протизапальну, бронхолітичну, судинну, антистресову, седативну дію на організм і стимулює обмінні процеси.

Показання:

? неспецифічні захворювання верхніх дихальних шляхів;

?  неактивні форми хронічного ревматичного захворювання;

?  порушення кровообігу;

? гіпертензія першого ступеня;

? ожиріння;

? гепатит;

?  ексудативний діатез;

? захворювання опорно-рухового апарату.

Протипоказання: злоякісні новоутворення; епілепсія; гостра фаза запальних процесів; усі ступені імфо периферич серцевої недостатності; захворювання серця зі стенокардією спокою; ендокардит; артеріальна гіпертензія з ураженням нирок.

Техніка проведення і параметри процедур

Перед входом у сауну діти мають помитися в душі з милом і витерти тіло насухо. Процедура імфо периферич полягає в циклічному перебуванні в термокамері протягом 5–10 хв з наступним короткочасним охолодженням тіла (душ ? температура води 33–28° С, басейн ? температура води 33–30° С) протягом 3–5 хв з наступним відпочинком 15–20 хв. Усього проводиться 1–3 такі цикли. Під час відпочинку рекомендовано напоїти дітей мінеральною водою або чаєм. Після процедури їм не можна митися з милом, довго перебувати на повітрі. Після імфо периферич відпочинок має тривати  40–60 хв.

Температура повітря: до 90–100° С;

Вологість: 10–15 %;

Періодичність проведення процедури: 2–3 рази на тиждень, курс з 8–12 сеансів повторюється тричі на рік.

Приклад рецепта імфо периферич: температура 90° С, вологість 10–15 %, 2 цикли по 8 процедур двічі на тиждень по 5 хв.

“Техмінімум безпеки” перебування дітей у сауні

1. При першому відвідуванні дитиною парної температура в ній має бути не вищою за 80–90° С. Теплові процедури мають бути дуже короткими – приблизно 1,5–2 хв. За сеанс ? не більше трьох таких заходів у парну. Зауважимо: дітям категорично не рекомендується проводити в парній більше 5 хв за один захід і більше 15 хв за весь 2-годинний сеанс.

2. У парній дитині краще сидіти на нижній поличці, де менш спекотно.

3. Неможна допускати різкого охолодження дитини після виходу з парної. Будьте обережними з купіллю, особливо якщо в дитини є проблеми з судинами. Взагалі, лазнева купіль – не для малят, але якщо ви послідовно проводите загартовування і за згоди батьків використовуєте значні температурні коливання, то простежте, щоб температурний перепад не був занадто різким: нехай дитина спочатку прийме теплий душ, потім більш холодний.

4. Не забувайте стежити за часом (найзручніше використовувати пісочний годинник)!

5. Не залишайте дітей в сауні без догляду.

У багатьох країнах саме сауну застосовують для профілактики й лікування багатьох дитячих захворювань, передусім органів дихання, а також при ревматичних і шкірних захворюваннях. Особливо позитивний вплив має сауна з ароматерапією. Це не тільки своєрідна панацея від хронічних застуд, але й ефективний «поліпшувач настрою». Дитині, як і дорослому, дуже подобається випростатись на теплій лаві і з насолодою вдихати цілюще повітря з ароматом сосни, лаванди, кипарису, ялівця чи модрини…

За даними наукових досліджень, діти, які регулярно відвідують сауну, хворіють на 81 % менше, ніж їхні однолітки, не привчені до парної, і мають більш стійку психіку. У підлітковому віці вони менше піддаються депресії, неврозам, імфо периферич розладам. Медики й психологи пов’язують це з релаксаційним, тобто заспокійливим впливом сауни, що допомагає позбутися напруження й агресії.

 

Вихрові ванни

Завихрення – це водолікувальні процедури, при яких температурний та гідростатичний подразники води посилюються її рухом у ванні.

Одноразова вихрова ванна впливає на гемодинаміку, підвищує тонус шкіри. Курсове лікування нормалізує мікроциркуляторні процеси в шкірі, знижує підвищений рівень показників симпатико-адреналової системи та серотоніну.

Особливості дії вихрової ванни полягають у поєднанні механічного фактора у вигляді вихрового струму води з термічним і гідростатичним ефектами ванн. Це забезпечує судинний, протизапальний, протибольовий, стимулюючий, розсмоктувальний впливи на організм.

Показання:

? захворювання органів дихання (бронхіальна астма, хронічна пневмонія);

? захворювання органів травлення (хронічний гастрит, дискінезія жовчного міхура, хронічний холецистит, дискінетичні закрепи);

? захворювання суглобів;

? захворювання нервової системи (вегетативні імфо периферич).

Протипоказання (загальні для фізіо-бальнеолікування): кровотеча і схильність до неї; недостатність кровообігу ІІ-ІІІ стадій; виражений атеросклероз; стенокардія з частими нападами; злоякісні пухлини; гнійні процеси; екзема у стадії мокріння; епілепсія; відсутність термічної чутливості; дисфункціональні порушення ендокринної системи; невроз; тромбофлебіт.

Параметри процедур

Методика: загальні та місцеві ванни.

Температура води: 34–37 °С.

Тривалість процедури: 8–15 хв.

Періодичність процедур: щодня або через день.

Кількість процедур: курс з 10–15 ванн тричі на рік.

Обов’язковий контроль медсестри за характером реакції хворого.

Приклад рецепта вихрових ванн для ніг: температура 34–37 °С, тривалість 8–12 хв, проводити щодня, усього 15 процедур.

Фітокисневі пінки

Оздоровчий ефект базується на стимуляції окислювальних процесів у біохімічних реакціях організму. Фітокисневі пінки знімають утому, підвищують загальний тонус організму, стимулюють його захисні сили, підвищують імунітет, опірність до вірусних і бактеріальних інфекцій.

Технологія приготування:  у колбі розвести 1 л яблучного соку  і 30 мл сиропу кореня солодки (або сиропу шипшини) та 75 мл імфо периф при кімнатній температурі, додати незначну частину дистильованої води.

Для приготування кисневих коктейлів використовується апарат МИТ-С, де кисень отримується на основі піноутворення від трав’яних сиропів, компоненти в колбі змішуються до концентрації пінки, яку розливають у склянки по 200 мл. Курс включає 10–15 процедур тричі на рік.

Показання:

? захворювання шлунково-кишкового тракту;

? стан після   важких   хвороб, операцій;

? астенізованим хворим;

? проживання в зоні підвищеного радіаційного забруднення.

Протипоказання: виразкова хвороба шлунку або дванадцятипалої кишки (в стані загострення).

 

Зміст оздоровчої роботи в ДНЗ № 40

з/п

Види заходів

1.

Кисневі коктейлі (натуральні соки, трав’яні сиропи).

2.

Фізіотерапевтичні  процедури: УВЧ, солюкс, електрофорез, тубус-кварц, ультразвук на мигдалини, імфо пе (за призначенням лікаря).

3.

Фіточаї:

а) вживання оздоровчого чаю після сауни;

б) вітамінний чай з плодів  шипшини, горобини, глоду;

в) чаї заспокійливої дії;

г) чаї гіпоалергенної дії;

д) чаї, що виводять радіонукліди;

е) чаї, що поліпшують травлення.

4.

Ароматерапія з олією евкаліпта та іншими ефірними оліями.

5.

Арт-терапія.

6.

Полоскання ротової порожнини відварами трав з метою загартовування і профілактики (відвар № 1 – кора дуба, цвіт липи; розчин часнику, розчин 1–3 % морської солі, відвар № 2  – цвіт липи, цвіт ромашки).

7.

Дріжджовий напій (збагачення вітаміном Д).

8.

Профілактичний масаж для зміцнення організму дітей і запобігання застудним захворюванням.

9.

Лікувальний масаж за призначенням лікаря: при плоскостопості, бронхолегеневій патології, порушенні постави та сколіозі.

10.

Щіточковий масаж для покращення функцій сально-потових залоз, пришвидшення імфо периферичного кровообігу.

11.

Масаж рефлекторних зон для загального зміцнення.

12.

Профілактична дихальна гімнастика.

13.

Лікувально-коригувальна та дихальна гімнастика: при сколіозі, плоскостопості (за призначенням лікаря).

14.

Лікувальні інгаляції: масляні, содові, трав’яні (за призначенням лікаря).

15.

Загартовувальні процедури: повітряні ванни, сонячні ванни, ходьба босоніж, обтирання вологою рукавичкою, ходьба по сольових доріжках, контрастне обливання, оздоровчий біг.

16.

Психогімнастичні заняття з елементами психогімнастики, медитації та релаксації.

17.

Спелеотерапія (дихання іонами солі).

18.

Гідромасаж (для ніг та інших частин тіла – висхідний, низхідний). Пневмомасаж, вібромасаж.

19.

Вихрові ванни.

20.

Сауна. Перебування в сауні під звуки релаксаційної музики в умовах ароматизованого повітря, збагаченого цілющими властивостями трав (листя евкаліпта, м’яти, шавлію, чебрецю, берези, дуба, липи, ялівцю, зеленої хвої ялини, березових бруньок), які мають дезінфекційну, заспокійливу дію, поліпшують легеневу вентиляцію.

21.

Оздоровлювальний режим пиття:

7:00 – 7:30 пиття чистої води з соком лимона чи медом;

11:00 – 12:00 вживання відварів лікарських трав: м’яти, ромашки, липи, кореня солодки;

15:00 – 15:30 прийом соків, напоїв з овочів, фруктів, ягід.

22.

Промивання носових ходів (розчином соку цибулі та цукру, трохи підсоленою водою).

23.

Приймання сухих  вівсяних, житніх “ванн”.

24.

Профілактика йододифіциту (спеціалізоване харчування та прийняття йодомарину)

Всі оздоровчі та  лікувально – профілактичні  заходи  введені в комплексний план лікувально – оздоровчої роботи на рік, який розробляється лікарями дошкільного закладу та погоджується з головним лікарем дитячої територіальної поліклініки.

Завдяки використанню даного комплексу захворюваність малюків впродовж останніх трьох років має тенденцію до зниження  в середньому на 18% - 20%,  якісно зросли показники соматичного здоров’я дітей, кількість дошкільників, які перебувають на Д обліку, зменшилась на 28% - 30%.

Працівниками ДНЗ №40 давно відбулося усвідомлення здоров’я як основного індикатора змісту, форм і методів педагогічної діяльності, а також як критерій ефективності всього освітньо – виховного процесу