Тема: Від пізнання до творчості
О.М. Бейлах, практичний психолог ДНЗ №40
«Червоні вітрила»
Мета:
навчальна: формувати вміння аналізувати об’єкт, знаходити спільні ознаки за методом порівняльного аналізу, пряму аналогію за кольором, формою, структурою й властивостями; закріпити знання дітей про зиму, зимові свята, геометричні фігури;
розвивальна: розвивати пізнавальні та творчі здібності дитини, уяву та фантазію, логічне та креативне мислення, здатність аналізувати; учити робити умовиводи, узагальнення, обґрунтовувати власну думку;
виховна: виховувати допитливість, доброзичливість та бажання допомогти.
Обладнання: лист від Попелюшки, сніжка, набір із десяти картинок з різними фігурками, набір сніжинок із половинок на кожну дитину, доріжки із геометричних фігур, зашифровані символами, мікрофон, магнітофон.
Хід заняття
- Привітання:
Діти хаотично рухаються по кімнаті під музику й вітаються одна з одним таким чином:
- психолог 1 раз плеснув у долоні - вітаються за руки;
- 2 рази – плечима;
- 3 рази - спинами.
- Мозковий штурм
« Зима – це пора року, коли…»
(Діти по черзі закінчують речення)
- Психолог: А ви знаєте я сьогодні отримала листа від Попелюшки (читає лист, де Попелюшка просить про допомогу у діток, адже вона дуже хоче потрапити на новорічний карнавал, а зла мачуха надавала стільки завдань, що їй самій не справитись)
- Психолог: Діти, ви хочете допомогти Попелюшці? (Діти відповідають) В цьому листі є завдання, які ви маєте виконати:
1.Завдання «Пари слів»
- Що спільного між сніжкою і м’ячем?
- Чим схожі сніжка з ватою?
- Що спільного між сніжкою і морозивом?
- Чим схожа сніжка з пластиліном?
Висновок: Сніжка - кругла, як м’яч; біла, як вата; холодна, як морозиво; її можна ліпити, як пластилін.
2. Завдання «Гра протиріч»:
Психолог: Малята, а як ви гадаєте, коли багато снігу – це добре чи погано?
Висновок: Добре, бо можна гратися в сніжки, кататися на санчатах, ліпити снігову бабу, фортецю; Погано, бо сніг холодний – можна застудитися; Важко рухатися транспорту і пішоходам.
5) Рухлива гра «Завірюха»
Психолог: Зла мачуха зрозуміла, що ми дуже кмітливі, а тепер давайте покажемо, що ми ще й спритні.
Діти уявляють себе сніжинками і під музику рухаються по кімнаті, коли музика зупиниться вони мають якнайшвидше присісти і завмерти, хто останній присідає – вибуває з гри.
6) Вправа «Зачаровані картинки»
Психолог: А тепер нам потрібно відгадати, на що схожі картинки, які ви зараз кожен отримаєте.
7) Вправа «Сніжинки»
Психолог: Ще одне завдання злої мачухи - нам потрібно знайти половинки від кожної сніжинки.
8) Вправа «Зашифрована доріжка»
Психолог: Ну, що ж, ми виконали всі завдання злої мачухи, лишилося лише прокласти чарівну доріжку з геометричних фігур, щоб наша Попелюшка змогла знайти замок, де буде проходити карнавал. (Діти за зразком, який зашифрований символами, викладають доріжку за формою і кольором з геометричних фігур).
9) Рефлексія. Гра «Інтерв’ю»
Психолог: Бере в дітей інтерв’ю:
- Хто у нас попросив допомоги?
- Що було найважче для вас виконувати?
- Що запам’яталося найбільше?
10) Прощання
Діти беруться за руки і дружно промовляють: «Усім, усім – до побачення!».
Тема: «Розвиток творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку»
О.М. Бейлах, практичний психолог ДНЗ №40 «Червоні вітрила»
Мета: вчити дітей виділяти протилежні властивості; розвивати психічні пізнавальні процеси, увагу, логічне мислення; розвивати творчі здібності, просторові уявлення, виховувати товариські стосунки, формувати позитивну „Я-концепцію”.
1.Привітання „Усмішка по колу”.
2.Вправа „Навпаки”
Психолог Я вам буду називати слова, а ви до них будете підбирати протилежне значення. А тепер знайдіть такі об’єкти, які володіють водночас обома характеристиками.
НАПРИКЛАД: кислий – солодкий ( яблуко); добрий – злий (собака, людина); чорний – білий ( шахова дошка, зебра, кіт, пішохідний перехід...); підніматись – опускатись (ліфт, вертоліт, сходи, драбина...)
3. Гра „Заборонене число”.
Діти стають в коло. Обирається заборонене число. Учасники по черзі називають по одному числу в прямому порядку зростання. Той, кому випадає назвати „заборонене число” має мовчки плеснути в долоні. Наступний гравець називає наступне число. Рахунок ведеться від 1 до 10.
4. Рухлива вправа „ Ми змії”.
Пропонується порухатись під музику як змії, привітатись один з одним як змії, потанцювати, пострибати , поспати, позіхнути, поспівати, посміятись...Після вправи проходить ритуал зняття ролі: назвати своє ім'я.
5. Вправа „Винахідник”
Обирається предмет. Діти називають якомога більше варіантів використання даного предмета.
НАПРИКЛАД: олівець – ним можна не тільки малювати, але і розмішувати фарбу, використовувати, як указку, він може виконувати роль тимчасової закладини, чи навіть розпушувати грунт у вазонах.
6. Вправа «Домалюй картинку»
Дітям пропонується домалювати за пунктиром картинку і описати, що вони там бачать.
7. Прощання.
Діти стають в коло, беруться за руки і за ведучим повторюють:
«Кожне слово, кожний погляд має значення,
Попрощаємось ми з вами - до побачення!»