Мета: закріпити знання дітей про кімнатні рослини (бегонію, фіалку, алое), розширити знання про умови, необхідні для росту і розвитку рослин, догляд за ними. Формувати поняття про пересаджування рослин, послідовність роботи, її особливості. Продовжувати вправляти дітей в умінні встановлювати причинно-наслідкові зв'язки в процесі догляду за рослинами. Вдосконалювати вміння дітей лічити предмети оточуючого в межах трьох, порівнювати їх за величиною, знаходити схоже і відмінне, пояснювати причину вибору предметів або дій. Збагатити словник дітей прикметниками, вчити узгоджувати їх в роді, числі, відмінку з іменниками. Спонукати до активного діалогу. Розвивати пам'ять, увагу. Виховувати працелюбність, вміння працювати парами.
Матеріал: коробка, три підвазонники, два обприскувачі, одна поливалка, три кімнатні рослини, ілюстрації, камінці, дві миски, клейонки, ножиці, набори для виготовлення квітів, гарбузове насіння, позначки для роботи.
Хід заняття
(Вихователь знаходить коробку на столі, звертає увагу дітей на неї)
Вихователь: Як думаєте, хто міг передати посилку?
(Міркування дітей)
В: Давайте відкриємо її, і, можливо, те, що знаходиться в цій коробці, допоможе нам дізнатися, хто надіслав нам гостинця.
(Вихователь відкриває коробку, дістає три горщики – один великий. два маленькі)
В: Що це? Скільки їх? Вони всі однакові?
(Дидактична гра "Схоже –відмінне")
В: А для чого потрібні підвазонники?
(Міркування дітей)
В: То як ви думаєте, хто міг нам надіслати посилку?
Що ж, треба скористатися подарунком і пересадити кімнатні рослини. Давайте підійдемо до куточка природи і виберемо рослини, які треба пересадити. Чому ви думаєте. що їх треба пересадити? скільки кімнатних рослин ви вибрали? А скільки треба вибрати? Чому треба вибрати три рослини? Скільки рослин треба вибрати великих? А скільки малих? Як вони називаються?
(Фіалка. бегонія, алое – діти розглядають їх, звертають увагу на особливості форми, кольору, листя, стебла)
В: Кімнатні рослини ми вибрали, але чи знаєте ви, як їх треба пересаджувати? Звідки ми можемо про це дізнатися?
(Міркування дітей)
В: У мене є енциклопедія. Давайте звернемося до неї.
(Розглядання ілюстрацій, коментування ходу підготовки до пересаджування та самого пересаджування квітів)
В: Але чи зможемо ми всі одночасно пересаджувати квіти? Чому?
(Дітей багато, а квітів всього три)
Але, можливо, ви пригадаєте, яку ще роботу можна виконувати у куточку природи (поливати вазони, обприскувати їх, витирати листя).
Правильно. А ще деякі діти можуть намалювати квіти, які ми будемо доглядати, або зробити їх з гарбузового насіння та пластиліну. То ж давайте домовимося, хто яку роботу буде виконувати. Ось позначки роботи, яку ви будете виконувати. Підійдіть і виберіть їх собі. Займіть свої робочі місця і приступайте до роботи. А ті діти. які будуть пересаджувати кімнатні рослини, підійдіть до мене.
(Дітям у куточку природи допомагає помічник вихователя)
В: То з чого треба розпочати роботу? (З підготовки каміння, землі)
Як ви думаєте, яку землю нам треба взяти для квітів?
(Пошуково-дослідницька діяльність: вибір між піском і чорноземом, обґрунтування причини вибору)
В: В енциклопедії я прочитала, що найкраще квіти ростуть, якщо змішати землю з піском. Треба взяти одну лопатку піску та три лопатки чорнозему і перемішати їх. Як ви думаєте, для чого ми змішали землю з піском?
(Щоб до коріння рослин добре доходило повітря і всмоктувалася вода)
А для чого нам потрібні камінці? (Щоб закрити отвір в горщику, через який стікає вода).
Давайте насиплемо трохи камінців на дно горщика, а зверху дві лопатки грунту.
(Насипають каміння і пісок)
В: Тепер що ми маємо робити? (Обрізати хворе коріння)
Подивіться, як правильно треба саджати вазон. По середині горщика ставимо квітку, підтримуючи її за що..? (Стебло)
Тепер обережно досипаємо землю навкруги коріння і на коріння так. щоб не пошкодити квітку. Досипаємо до стебла і обережно досипаємо землю навкруги.
(Діти парами виконують роботу разом з вихователем)
В: Що треба зробити для того, щоб рослина добре росла? (Полити)
Як треба поливати? (З краю горщика)
(Діти поливають)
В: Тепер треба поставити квіти на місце, де мало сонця, бо пересаджені квіти не дуже люблять сонце. Де краще поставити квіти?
(Міркування дітей)
(Діти ставлять квіти на нижню поличку куточка природи. Всі діти оглядають квіти в куточку природи, оцінюють роботу дітей, які тут працювали, і разом йдуть в зону зображувальної діяльності, де милуються роботами дітей, які малювали та виконували роботу з гарбузового насіння. Після цього всі підходять до "системного оператора" в навчальній зоні)
В: Як ви думаєте, якими стануть квіти через деякий час?
(Робота з "системним оператором")
В: А тепер покажіть пальчиками, які квіти з'являться на них.
(Пальчикова гімнастика "Квіти" з елементами дихальної гімнастики)
В: Давайте уявимо, що наші квіти вміють говорити.
(Прийом "оживлення")
В: Що б вони нам сказали?
(Міркування дітей, читання вірша "Виростаєм на віконці")
В: Як ви думаєте, за що квіти вам дякують? (За нашу працю)
А як про працьовитих людей говорить народ?
(Пригадування приказок про працю)
В: Я приєднуюся до наших квітів і теж вам дякую за гарну роботу.